top of page

Vyrážaš na Filipíny? Info, ktoré ti nesmú uniknúť

  • Mimi's Adventures
  • Feb 5, 2018
  • Čítanie: 5

Updated: Sep 27, 2020

Keď sme sa rozhodli vyraziť na Filipíny, ako prvé sme riešili výber ostrovov. Ktorí z nich navštíviť ? Dať si párty na slávnom Borracay? Potápať so žralokmi na Cebu? Vidieť čokoládové hory na Bohole? Preskúmať všetky nádherné zátoky v El Nide na Palawane? Alebo ísť niekam, kde turistu vidia raz do roka? Ťažké rozhodnutie nám zjednodušili filipínske aerolinky, ktoré nám pár dní pred odletom zrušili let na ostrov Cebu, takže sme skončili 2 týždne na ostrove Palawan a vôbec to nebolo na škodu!


Kedy vyraziť?

Dry season je od novembra do apríla. Ideálne teploty sú v období december- február. Filipíny majú v období dažďov nepredvídateľné počasie, tajfúny sa môžu vyskytnúť prakticky kedykoľvek. My sme si dali január a napriek tomu, že to bola hlavná sezóna, okrem ubytovania v El Nide sme nemali problém s ničím.


Kam?

Ako si vybrať ostrovy, ktoré chceme navštíviť? Treba sa hlavne zamyslieť nad tým, čo od toho človek očakáva.


→ Pokiaľ vám nevadí väčšie množstvo ľudí, máte radi párty a nočný život a zrovna nešetríte, zvoľte Borracay.

→ Pokiaľ vás láka šnorchlovanie v lagúnach, kajakovanie, a neskutočné scenérie navštívte Palawan.

→Ak by ste sa chceli potápať so žralokmi určite choďte na Cebu, ale pozor na to, aby ste nepodporovali centrá, ako Oslob, ktoré žraloky prikrmujú a tým ničia ich prirodzené návyky. Z Cebu sa dá ísť na maličký ostrov Malapascua, kde je potápanie so žralokmi z tohto hľadiska v poriadku.

→ Ak máte radšej džungle a zeleň, navštívte Bohol.

Je toho neúrekom (ostrovov je cez 7000), ale akýkoľvek z nich zvolíte, určite neoľutujete.


Ako?

Z Európy na Filipíny lieta viacero aeroliniek ako napríklad Emirates alebo Flydubai a teraz sa pomerne často objavujú akcie na spiatočné letenky okolo 450 eur a menej (checkuj portály kadetade-letom svetom za pár eur, pelikán.sk, cestujlene.com atď.).


Medzištátne lety sme riešili cez Cebu Pacific, ktorí lietajú najlacnejšie. Avšak suma za prelety medzi jednotlivými ostrovmi bola vyššia, než napríklad let z Vietnamu do Manily. Medzištátne lety treba zabookovať čo najskôr, aby ste chytili dobrú cenu. My sme bookovali 3 mesiace dopredu a platili sme cca 70 eur za jeden let (čo už je dosť).


Pokiaľ máte namierené na menšie ostrovy, ktoré nemajú letisko, dopravíte sa pohodlne loďou, pričom stačí booknuť deň dopredu.


Peniaze

Jednoznačne si zoberte dve platobné karty, inak môže nastať situácia, že z bankomatu ani nevyberiete. Napríklad s kartou Maestro som nevybrala nikde. Master Card po niekoľkých pokusoch fungovala a Visa je úplne najlepšia možnosť. ideálne je však zobrať si doláre a premeniť ich na letisku. Pred tým než vyrazíte z Manily, zmeňte si viac, pretože na ostrovoch nemusia byť bankomaty.


Ja som jeden z tých cestovateľov, ktorý radšej strávi viac času na jednom mieste, poriadne to preskúma a vyťaží z toho čo najviac, ako sa stále prevlekať, každý deň cestovať xy hodín a nemať z daného miesta skoro nič. Len odfjaknuté v zozname miest, kam sa chcem pozrieť. No keď nie je čas, treba sem- tam aj takto.


Na Filipíny je dobré mať viac času, keď už človek zaplatí za letenku. Prelety a transporty autom nie sú rýchlo záležitosťou. Dva týždne boli na dva ostrovy akurát, ale kľudne by sme zvládli aj viac a samozrejme dá sa to zvládnuť aj za menej, len človek vidí len malú časť z toho, čo je v ponuke alebo má natrieskaný program od rána do večera.




Po prístátí v Manile sme mali booknutú jednu noc v hosteli a na ďalšie ráno sme sa hneď presunuli na letisko v Puerto Princcessa, ostrov Palawan. Približne hodinka a pol letu ubehla ako nič, v lietadle bolo možné kúpiť si transport do El Nida, za dobrú cenu. Po pristátí sa nás hneď ujala moc milá slečna a odviedla nás k autu, ktoré nás zaviezlo do cestovnej kancelárie, kde sme počkali na zvyšok posádky a šup ho na 7hodinovú cestu. Vcelku sme si to užívali, počúvali crazy hity, ktoré nám filipínsky šofér púšťal z Cd-čka, kochali sa palmami a divočinou všade okolo.


Po príjazde do El Nida sme mali chvalabohu booknutú jednu noc v hosteli, inak by sme asi spali na pláži.


TIP: v plnej sezóne si jednoznačne booknite ubytovanie dopredu, pretože môže nastať situácia, že nič nenájdete, skoro tak, ako my. Až kým sa nad nami nezľutovali a nechali nás spať vonku v jednom hosteli. Hecli sme sa a bol to zážitok na celý život, hlavne sme stretli super partu ľudí, s ktorými sme sa potom stretli v Indonézii.



Z El Nida sme si bookli loď na ostrov Coron, ktorý je známy vďaka skvelým potápačským spotom k vrakom lodí. Na Corone si tiež môžete zvoliť celodenný výlet z cca 7 možností. My sme opäť navštívili lagúny ale highlight výletu bol, keď sme museli podplávať skalnatý útes a dostať sa malým otvorom do mini lagúnky. Trošku riskantné a pred dobrých plavcov, ale sprievodcovia pomáhali turistom dostať sa dnu a von. Až teda, kým nezačal stúpať level vody a bolo skoro nemožné odtiaľ výsť :D




Na Corone sme bohužiaľ nemali toľko času, ale cesta z El Nida trvá cca 6 hodín loďou a človek si určite vyberie z množstva tripov, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie. Naozaj sa to oplatí vidieť. Prípadne si požičať motorku, navštíviť vodopády. Pláž na Corone nie je. To nás trošku prekvapilo, nightlife je tiež nula bodov, ale sú tam príjemné podniky, kde si dáte pivko, a moc dobrú zmrzlinu :)


Po pár parties sme vyrzili do Port Barton, pokojného malého mestečka, ktoré ešte len turistický boom zažije. Je tu všetko v úplnych začiatkoch. Pár reštaurácií, dva bary a kľud. V ponuke tu nájdete aj výlety na menšie ostrovy, kde sa dá prespať. Ale! Určite si zoberte nejakú karimatku alebo deku. Pretože spať v stane na holej zemi iba s uterákom ako prikrývkou asi úplne nechcete. A veru, že nie! Taká dolámaná som asi nikdy nebola.

Inak v tomto meste je turistický ruch v úplnych začiatkoch. Máte možnosť booknúť si pár výletov, najesť sa v pár reštauráciách najmä na pláži. (To mi pripomína zážitok keď sme v jednej z reštuarácií boli jediní turisti a čakali sme hodinu a pol na jedlo, ozaj neviem či tie ryby nešli ešte len vyloviť.)

Jednoznačne treba byť trpezlivý, Filipíny nie sú Európa.




Jedlo

Vo všeobecnosti je jedlo na filipínach tak trochu katastrofa. Ak natrafíte v El Nide na pizzériu, určie je to lepšia voľba. Najlepší kulinársky zážitok sme mali vždy na výletoch, kde bol na obed podávaný čerstvý sea food, ryby, ryža, ovocie a zelenina. Proste mňamka! To bolo asi jediné jedlo, ktoré za celý pobyt stálo za to. Týpci proste variť nejak extra nevedia. Lokálne jedlo je pravažne mäso plus omáčka a ryža. Takže vegetariáni to budú mať o niečo ťažšie.


Seafood bufet na jednom z výletov

Nečakajte žiadny luxus. Pokiaľ nejdete bývať do rezortu služby sú tu na veľmi základnej úrovni. Doposiaľ je to asi najväčší hardcore, aký som zažila, ale tá príroda proste stojí za to a je to zážitok! Takže aj keď spíš vonku na posteli tvorenej dvomi kusmi dreva, sprchuješ sa tak, že sa oblievaš kýblikom (s ktorým aj splachuješ po potrebe) s dažďovou vodou na záchode o veľkosti meter krát meter, je to top :D Takže keď sa sprchuješ vlastne môžeš zároveň aj tlačiť :D.... Proste sto bodov... čím hardcorovejšie ubytko, tým lepšia parta ľudí, ktorým to je tiež jedno a sú za každú srandu. Bamboo Billabong vrelo odporúčam, nuda to rozhodne nebude.


Kúpeľňa?



Transport

Na ostrovoch premávajú mini busy na dlhšie vzdialenosti, cesty si objednáte v cestovných kanceláriách.

Na menšie vzdialenosti sa môžete zviezť tricyklom (polorozpadnuté vozítko) za cca 25 pesos jedna jazda (aspoň teda v El Nide)

Pokiaľ chcete zažť lokálny transport, treba skúsiť jeepney aneb farebné auto s miestami na sedenie v zadnej časti, kde len naskočíte, pošlete cash šoférovi po ostatných ľuďoch a fičíte.

Na Filipíny sa chcem jednoznačne vrátiť lebo to je ozajstný ráj na zemi a aj keď sa tam chodí už pomerne dlho, stále nájdete milión miest, kde ste úplne sami a môžete si vychutnať čarovnú prírodu naplno. Tak snáď som vás navnadila na ázijské dobrodružstvo, určite neoľutujete.

Comments


 @miiimiiinka 

All rights reserved 

If you use my content please link back to @miiimiiinka

bottom of page