top of page

8 things travelers should NOT do

Tento článok som sa rozhodla venovať aktivitám, ktoré by sme zo svojich cestovateľských itinerárov mohli vypustiť. Cestovatelia často krát ani len nerozmýšľajú nad tým, aký dopad majú dané aktivity na ich okolie alebo vôbec netušia, že robia niečo zlé. Nebudem sa tu potlapkávať po pleci a opekňovať, že som nič z toho nikdy neurobila. Tiež mám na konte niekoľko failov, a veru poviem vám, nie som na to vôbec hrdá. V tej dobe ma vôbec nenepadlo, že robím niečo zlé, a práve preto by som bola rada za zdieľanie tohoto článku, aby si ľudia viac uvedomovali dopady niektorých turistických aktivít.

In this article I am going to mention some activities which travelers should definitely skip even when it looks like an amazing experience. People often don't realize the consequences of their actions and impact on animals or nature around them. I am not going to be Mrs. Right. I did some of these things also and I am not proud of that at all. I had no idea that I am doing something wrong and didn't have enough information about what might possibly happen. That's why I would like to share this article with you guys so you can avoid the same mistakes.

1. Jazda na slonoch

Jeeee zajazdím si v Thajsku alebo na Srí Lanke na slonovi! Pecka! Asi takto zmýšľa väčšina ľudí, ktorí sa po prvý krát vydajú niekde do exotiky. Veď predsa mať selfie na slonovi, to znie úplne super nie? No veru nie!


Títo sloníci si to, že sa turisti vyvážajú na ich chrbtoch rozhodne neužívajú. Majitelia ich majú často krát priviazaných o nohy v nepriaznivých podmienkach a vyberú sa ich ,,vyvenčiť,, takýmto spôsobom.


Namiesto toho, aby ste slona osedlali, ho môžete okúpať a vyskúšať si prácu slonej opatrovateľky aspoň na pár hodín v rôznych staniciach, kde sa k týmto krásnym tvorom chovajú s úctou a snažia sa ich chrániť. Pre viac info, kde sa s nimi dá stretnúť, pozrite sem.


1. Riding an elephant

Wow Iam gonna ride an elephant in Thailand and have a selfie on his back! Such an awesome thing! - NO, NOT AT ALL. This is how majority of ,,travellers - beginners,, think. These elephants are often treated very badly, with no proper care and barely no movement except of the one with human on their backs. I am sure that they don't enjoy it at all. So why not to help them instead? You can check this website with many places where you can actually take care of them, have a bath with them or just chill with these cuties.

2. Fotky so zvieratami

Na toto nie so veľmi hrdá, ale tiež mám zopár vo svojom archíve z doby, keď mi nedocvaklo, že celodenný photoshoot s turistami nie je pre tých tvorov úplne to, po čom túžia.


Situácia: kráčaš po ulici niekde v Thajsku na ostrove alebo na Bali či hocikde inde a zrazu vidíš týpka s krásnou malou opičkou na vodítku, alebo gibona s plienkou a retiazkou, jak najväčší frajerisko. Povieš si: ,, Jeeeej to je aké zlaté, s tým chcem mať foto! “ Majitel vás skásne, opica na vás vylezie a foto je na svete. O tom, ako sa k týmto tvorom správajú neskôr, keď nechcú poslúchať a pózovať, hovoriť asi nemusím. Ak chceš foto s opicou, zober si banán, choď napríklad do Monkey forest v Ubude na Bali a samé za tebou prídu. Aj keď tieto aktivity veľmi neodporúčam, pretože opice sú svine.

Dobrý príklad je aj hviezdica, ktorá po vytiahnutí z vody zomiera. Podľa druhu závisí, ako dlho vydrží na vzduchu, niektoré to dajú aj 48 hodín, iné sú po pár sekundách mŕtve. Donedávna som toto vôbec netušila a pravdepodobne mnoho ľudí o tom nemá ani šajnu. Tak aspoň už teraz viete ...

2. Taking pictures with animals

Imagine a situation: You are walking down the street somewhere in Bali/ Afrika or wherever and suddenly you see a guy with a monkey/sloth/... on the leash. ,, Awww that's so cute! I want to have a picture with that! “ You take the picture, the owner charges you and voila business is done. But we missed one fact and that is that the animal is probably treated like shit when it doesn't feel like posing the whole day with milion people on milion pictures. Ups! If you really want to have a picture with monkey, you can just go somewhere to the jungle or visit Monkey forest in Ubud, Bali, with banana in your hand.


Good example is also star fish. When you take a star fish out of the water it can die. Everything depands on the type (there is 2000 species) and on the weather conditions. Sometimes it can take a few seconds but sometimes even 48 hours until they die. But we don't want to risk it right? I didn't have any idea about this before my trip to Zanzibar where my friend told me that if we want to take a picture with them we should not take them out.

Thajsko Koh Phi Phi 2014 - This is how stupid I was. I didn't even think that this is something not OK. Well, now I know and you also.

3. Potápanie sa so žralokmi

Toto je pre mňa stále trošku diskutabilná téma, pretože sama som bola veľmi nadšená z nápadu, že sa budem zavretá v klietke, meter krát meter, pozerať tvárou v tvár trojmetrovému bielemu žralokovi, alebo sa napríklad na Filipínach na ostrove Cebu potápať s whalesharks.


Znie to naozaj super, ale (niektorí) organizátori týchto aktivít (Cebu- Filipíny) umelo prikrmujú tieto chránené whalesharky, a tak nejak ich cvičia na to, aby sa stále vracali, čo narušuje ich prirodzenú schopnosť lovu a migrácie. Navyše dochádza ku kontaktu s ľudmi (dotyky) čím sa zvyšuje riziko chorôb prenesených baktériami z človeka. Pre týchto žralokov lode znamenajú automaticky jedlo, takže sa sami vracajú a v prípade, že sa dostanú do nechránených vôd môžu naraziť na lode, ktoré žralokov lovia. Viac o tejto téme si môžete prečítať tu.


Čo sa týka potápania v klietke v Južnej Afrike, čítala som viac článkov o tom, či to je alebo nie je eticky správne a musíte si to zvážiť sami. Pre info môžete pozrieť napríklad sem, kde nakonci článku nájdete tipy, ak sa rozhodnete pre túto aktivitu, ale aj dôvody, prečo to nerobiť. Spoločnosti, ktoré tieto aktivity organizujú sa považujú za eco friendly a snaža sa to robiť s čo najväčším ohľadom na zvieratá... Ale viete, ako to býva... Peniaze hýbu svetom. Ak len predsa do toho pôjdete, vyberte si dobrú spoločnosť.

3. Diving with whalesharks/in the cage

When I found out that this activity is not good for sharks at all I was very dissapointed because it just sounds so awesome! Swimming or diving with sharks? OU YES! But I have managed to meet a shark in wild nature and I can tell you I almost shitted my pants - well, swimmsuit. So you don't necessarilly need these kind of activities because to meet them in the wild is even better!

Anyway for example swimming with whalesharks in Cebu, Philippines is not recommended because:

- they are fed by human what can cause problems with their natural migration

- tourist and guides touch them, harmful human bacteria is being spread and sharks can get sick

- they got so used to boats that they can approach shark hunting boats outside of the protected sea area and get caught

- you can check more about the topic on this website


Cage diving in South Africa is also a little bit questionable. Companies which offer this kind of adventure try to be eco and animal friendly (or maybe they just pretend to be). They put the baits to the water to bring the shark close to the cage. Well, I don't know what to think about this topic and you should make your own opinion. If you would like to know more you can check this article where you can find pros and cons of doing and not doing shark cage diving.

We should NOT touch any wild animals!

4. Dronenie v národných parkoch

Aj keď ja som presne ten typ, čo porušuje zákazy jedna radosť. Droniť v národných parkoch nechcem. Napríklad na Islande je to zakázané kvôli vtákom, ktorí obývajú tieto parky, majú vajíčka a dron ich jednoducho stresuje. Ale aj kvôli bezpečnosti ďalších návštevníkov. Samozrejme, niekedy ti zákaz príde úplne zbytočný, ale pre niečo to asi zakázané bude.

4. Flying the drone in national parks

If you are thinking that I am the rule breaker, yes I am! :D That's why Iam not very happy about this rule. It's forbidden to fly a drone in national parks because of the animals and birds and especially their breeding time. It's also risky because of huge amount of visitors who can be hurt in case the drone will fall down or crash. I would say it's up to you to see if you can do some harm to someone or something. I was droning waterfall in Iceland, but it was minus 20 degrees Celsius and there was nothing alive around. Just be responsile and think about the other creatures around you.

5. Jedlo

O tom, že si môžes dať steak z kengury, veľryby alebo krokodíla ste už určite počuli. Nie som žiadny vegetarán ani vegán a som toho názoru, že ľudia jedia zvieratá od jakživa, ale prečo zabíjať (aj) chránené druhy a mať ich na tanieri len kvôli senzácii? Skúsila som naozaj už všeličo a keď sa nad tým zamyslím, tak mi z toho plynie asi iba jedna vec: nejesť zvieratá vôbec, ale k tomuto si veru ešte musím aj ja sama nájsť cestu.


Na Islande sa lovia veľryby od roku 1883, no posledné dva roky platil zákaz lovu, avšak to sa zmenilo tento rok, keď lov obnovili. Takže posledná spoločnosť, ktorá stále praktikuje lov, dostala povolenie na zabitie cca 150 (ohrozených) veľrýb. Zabíjať druhého najväčšieho cicavca na zemi, keď viem, že zachvÍľku už možno bude úplne po nich, len preto, aby sme si dali steak alebo bohviečo? Hlavne, keď jedným z najväčších príjmov z turizmu v tejto krajine je pozorovanie veľrýb vo voľnej prírode. Nonsens. Väčšina mäsa sa ale vyváža do Japonska. Nepodporujte prosím vás takýto business tým, že si v reštike objednáte niečo podobné.

5. Food

You have probably heard that you can try whale steak, kangaroo steak or crocodile fillet... It sounds interesting, but seriously... Isn' t it enough that we are killing a lot of cows, pigs, sheep and chickens? Why do we need to kill also these animals?


There is an example of whaling in Iceland. It has been forbidden for past 2 years and this year one company in Iceland got the quote of 151 fin whales to kill. Have you ever heard about Fin whale? It is the second largest mammal in the world and it is endengered. We don't know how many of them still live in the world and we are going to kill them and eat them just next to the gates to whale watching centres where so many tourists come just to see these animals alive? That's pretty bullshit isn't it?

6. Stúpanie na korále

Ideš šnochorlovať, nie si úplne zdatný plavec, alebo si to v živote nerobil, nasadíš šnorchel, skočíš do vody a začneš panikáriť a stúpať všade hlava nehlava. No tak toto sa bežne deje a aj preto už skoro nikde na svete nevidíš živé, farebné korále. Prečo? Lebo ľudia sú jebnutí a robia to presne takto, ako som to napísala. Ak sa chystáte šnorchlovať, ani za svet sa nestavajte na korál, keď ste unavení choďte vychilliť naspäť na loď, ale hlavne nebuďte prosím v tomto hlúpi. Pre viac info o téme môžete pozrieť sem.


6. Stepping on corals

Please be careful while snorkeling and don't step on corals in any case. I witnessed so many situations when idiots stepped on corals even if they were told no to do so in protected areas. Corals are dying all over the world and this is also one of the reasons why we can't see almost any beautiful and colourful corals anywhere. Of course polution, climate change and overfishing are the biggest reasons, for more about this topic check this page.


7. Kŕmenie zvierat a odpadky

Toto je téma na hodiny, každopádne dodržiavaj zákazy kŕmenia, pretože môžeš zvieratám vážne ublížiť, aj keď si to na začiatku myslel dobre. A nevyhadzuj smeti len tak hlava nehlava, aj keď prostredie nie je čisté, je dobré si upratať aspoň po sebe a neprispievať ešte k väčšiemu bordelu.

7. Animal feeding and trash

Please follow the rules in every national park or any place with animals and obey the rules about animal feeding. You can hurt them even if the intention was good. And also keep in mind that trash belongs to trash bins and not to the nature or street. It's always good to be responsible in this and do not leave any mess behind.

8. Kupovanie suvenírov/hocičoho od detí v chudobných oblastiach

Tak toto je tiež veľmi diskutabilná téma a každý si musí zvážiť, ako sa v danej chvíli rozhodne, ale poviem jeden príklad. Počas návštevy indonézskeho ostrova Lombok (ale aj Bali) sme mali možnosť stretnúť veľa malých detí vo veku cca 7- 13 rokov, ktoré predávali rôzne náramky, mušle, kvetinové náhrdelníky a podobne. Ono sa to na začiatku javí síce super, že dieťa sa od mladého veku snaží pomocť rodine a prispeť nejakou čiastkou do rozpočtu, ale zdanie niekedy veľmi klame. Tieto deti sú často krát využívané lenivými rodičmi (alkoholikmi v niektorých prípadoch), ktorí pošlú decko predávať turistom hovadiny, namiesto chodenia školy. Deti väčšinou zo zárobku nevidia ani korunu a rodič sa spokojne váľa doma s pohárikom v ruke. Keď dieťa nepredá, dostane bitku. Samozrejme nehovorím, že takto to je vždy, ale mali sme možnosť vidieť to na vlastné oči. Deti ťa obkľúčia a každý sa snaží predať, aj keď už nič nechceš a otravujú, až kým si niečo nekúpiš. Tiež sme pár krát podľahli a ani len netuším, či sme neurobili viac škody, ako úžitku. No je dobré o tom aspoň vedieť a premyslieť si váš postoj, keď sa vám niečo podobné stane.


8. Buying stuff from kids

This is also quite hard topic and it's up to everyone to decide whether to do it or not but I can tell you one example. While traveling to Lombok, Indonesia it happend to us not only once that some kids (age 7- 13) approached us and tried to sell us some stuff. Bracelets, shells, whatever. It was our first time to see kids selling something and we felt so bad about it that we bought some of the products. But when 10 other kids came afterwards and they were pushing on us to buy even if we said milion times no, all the bad feeling for them disappeared straight away. It was simply annoying as hell especially after we found out that many of the parents send kids to work like this and in the end of the day they take all the money they earned and buy themselves some alcohol. Not only that the kid is not in school where it supposed to be but also you can support local alkoholics. I am not saying that everyone is like this and of course there are families which can survive from this kind of activity but I am not the one who wants to support this.


Tak toľko k najčastejším chybám, ktorých sa turisti dopúšťajú. Snáď som týmto článkom aspoň trošku prispela k tomu, aby sme boli zodpovednejší cestovatelia a mysleli viac ,,out of box,, :) Koment, like alebo share jednoznačne potešia a ak máš niečo na doplnenie, sem s tým!

These are the most common mistakes travelers do. I hope we are going to be more responsible while exploring the world and think little bit more ,,out of box,,. If you have something to add feel free also for comments, likes or shares :)

Mimi



bottom of page