Zelené potraviny a ich vplyv na náš organizmus
- Michaela Chebeňová
- Jul 18, 2020
- Čítanie: 4
Updated: Sep 27, 2020
,,Fuj, to čo máš za žabacinu? '' počula som asi milión krát vždy, keď ma niekto videl piť jednu zo zelených potravín. Prečo piť a nie jesť?
Poďme si to všetko pekne vysvetliť.

S pojmom zelené potraviny som sa prvý krát stretla približne 7 rokov dozadu. Patria sem akékoľvek zelené rastliny alebo výhonky. Poďme si ale povedať viac o týchto troch:
Chlorella, Spirulina a Zelený jačmeň.
Všetky tri sa dajú kúpiť v tabletkách alebo v prášku, ktorý sa mieša s vodou, prípadne pridáva do jedla alebo nápojov.
Prečo si dať každý deň zelený shake?
Odpoveď je jednoduchá. V dnešnej dobe je úplne normálne, ak má človek prekyslený organizmus - čiže jeho ph nie je v rovnováhe tak, ako by to malo byť. V zásaditom prostredí všetko funguje tak, ako má. Naopak v tom kyslom sa tvoria rôzne zápaly a infekcie. Zrýchlený spôsob života spôsobuje rôzne problémy, ktoré sa s vekom len zhoršujú. Zelené potraviny fungujú ako kofein. Dávajú telu potrebnú energiu, no s tým rozdieľom, že táto energia je oveľa zdravšia.
Najčastejšie po zelenom nápoji siahajú ľudia, ktorí potrebujú dobiť energiu, detoxikovať (očistiť) organizmus od toxických nánosov z tela, na doplnenie chýbajúcich látok najmä vitamínov a minerálov, ale i na podporu bezchybného fungovania vnútorných orgánov a žliaz. Taktiež pri celkovej vyčerpanosti a pri redukcii telesných pachov, ale aj hojení rán.
Kedy mám prekyslený organizmus?
Organizmus je v rovnováhe, keď krv a všetky telesné tekutiny ako moč, sliny, pot a slzy udržujú stabilné, mierne zásadité pH v hodnote 7,3 - 7,4. V ľudskej reči to znamená, že na to, aby sme sa cítili fit, potrebujeme zaradiť do jedálneho lístka vyvážený pomer kyselinotvorných a zásadotvorných potravín. Chuť potraviny pritom nehrá žiadnu rolu, napríklad citrón alebo ocot sú zásadotvorné, hoci chutia kyslo. Vzhľadom na náš zrýchlený spôsob života často krát zabúdame na pestrú a zdravú stravu.

Proteíny sú obsiahnuté v kyslých potravinách, preto musíme jesť aj zásadité jedlá pre neutralizovanie kyslých odpadov z konzumácie proteínov. Optimálne by sme sa mali snažiť o dosiahnutie pomeru 80 % zásady a 20 % kyseliny. Proteíny a škroby sú kyslé, ovocie a zelenina sú zásadité. Aby sme neutralizovali kyslé odpady, musíme do jedálnička zaradiť viac ovocia a zeleniny.
Kyselinotvorné potraviny
cukor, umelé sladidlá, sirupy
alkohol, káva a čierny čaj
sladené ovocné šťavy, džúsy
ocot
kvasnice
sušené ovocie, džemy
vajíčka
hovädzie, bravčové a kuracie mäso
pasterizované mliečne produkty
biele pečivo
hríby
horčica, sójová omáčka
Najviac kyselinotvorné sú cukor, mäso, pasterizované mliečne výrobky a syry, výrobky z bielej múky, alkohol a káva. Potraviny, ktoré vedú k vzniku prekyslenia v tele, nemajú nič spoločné s tým, či je alebo nie je jedlo chuťovo kyslé.
Zásadotvorné potraviny
himalájska soľ
zelené trávy (kamut, jačmeň, pšenica, ovos...)
uhorka, kel, špenát
morské riasy
petržlenová vňaťka, čerstvé bylinky, brokolica
zelené nápoje, spirulina, chlorella
čerstvé zeleninové šťavy
klíčky (surové naklíčené strukoviny, obilniny)
avokádo, červená repa, paprika, kapusta, zeler
čakanka, cesnak, zázvor, zelená fazuľka
šalát, cibuľa, redkvička, rucola, paradajka
citrón, limetka
chia semienka
quinoa
Potraviny, ktoré obsahujú veľa vápnika, horčíka, draslíka, sodíka a železa tvoria minerálne soli, ktoré neutralizujú kyseliny. Klíčky, zelenina a zelené trávy sú najviac zásadotvorné.
Príznakmi prekyslenia organizmu môžu byť:
chronická únava, alergia, ekzémy, astma, poruchy imunity, onkologické ochorenia, artróza, osteoporóza, degeneratívne poškodenie kĺbov, zápcha, hnačka, gynekologické zápaly a výtoky, neplodnosť, chronické bolesti hlavy, cukrovka, metabolické poruchy, nadváha, opuchy, vysoký krvný tlak, arterioskleróza, kkčové žily, kazivosť zubov, padanie vlasov, obličkové a močové kamene, vysoká hladina cholesterolu v krvi či žlčové kamene.
Ktorú zelenú rastlinku si vybrať?
Chlorella
Obsahuje najväčšie množstvo chlorofylu a vitamíny skupiny B, C, E. Vitamínu C obsahuje 16- krát viac ako pomaranče, betakaroténu 11-krát viac ako mrkva a 20 krát viac železa ako špenát. Náchádza sa v nej aj horčík, vápnik, zinok, draslík a jód.
Má omladzujúce, očisťujúce a detoxikačné účinky. Dá sa kúpiť v tabletkách, no ja preferujem formu prášku, kedy si zarobím zelený drink aj tri krát za deň. Chlorella má detoxikačné účinky a prečisťuje organizmus.
Spirulina
Je ďalšou sladkovodnou riasou s blahodárnymi účinkami na náš organizmus. Má vysoký obsah bielkovín- 70 % jej obsahu. Je zdrojom kremíku, vápniku, horčíku, železa, betakarotenu a cenných výživných látok, ktoré neobsahuje žiadna iná zelená rastlina.
Neobsahuje celulózu, čo znamená, že v ľudskom tele je stráviteľná na 85 – 95 %. Obsahuje chlorofyl, síce v menšom množstve ako chlorella, ale stále čistí a detoxikuje organizmus. Esenciálne a neesenciálne aminokyseliny, cenné enzýmy, množstvo vitamínov, napr. cenný vitamín B12, fykocyanín –
Má výrazné antioxidačné, antikarcinogénne a protizápalové účinky, pomáha tvorbe kmeňových buniek a výrazne stimuluje imunitu, fenylalanín – pomáha znižovať chuť do jedla.
Zelený jačmeň
Svojím zložením, očistou organizmu od nežiaducich látok a priamou výživou buniek, dodáva telu potrebnú energiu na optimálne fungovanie. Nie je zameraný na určité ochorenia, ako lieky predpísané u lekára. Zelený jačmeň nie je liek, ale jeho konzumáciou sa organizmus regeneruje a súčasne lieči. Pomáha pri liečbe chorôb ako artritída, astma, chudokrvnosť, srdcovocievne a obehové ťažkosti, impotencia, vysoká hladina cholesterolu, problémy s obličkami a pečeňou, udržuje imunitný systém a rovnováhu v organizme.
Poznáme ešte mladú pšenicu alebo morengu.

Kde ich kúpim?
V dnešnej dobe sa dajú zohnať v lekárni, v bio predajniach, online alebo prostredníctvom dealerov. Osobne mám skúsenosť so značkou Green Ways.
A výsledky vidím už po pár týždňoch užívania.
Tento článok nie je nijakým spôsobom sponzorovaný len by som vám chcela dať tip na niečo čo mi veľmi pomohlo a naozaj to funguje :)
Comments